ریاضیات دومن (مرحله ششم:برنامه روزانه)

ریاضیات دومن (مرحله ششم:برنامه روزانه)

ریاضیات دومن (مرحله ششم:برنامه روزانه)

قانون مهم: قبل از اینکه کودک خواستار توقف بازی شود شما آن را متوقف کنید.
به طور خلاصه، شما روزانه ۱۰ کارت که به دو مجموعه ی ۵ نقطه ای تقسیم می شود را آموزش می دهید. هر روز ۲ یا ۱ کارت جدید به هر مجموعه اضافه می شود و دو تا از کمترین کارت ها کنار گذاشته می شود.
(بعد از اولین روز)

محتوای روزانه : دو مجموعه

در یک جلسه:  یک مجموعه(پنج کارتی) یک بار نشان داده می شوند.

دفعات:  هر مجموعه سه بار در روز.

شدت : نقطه های قرمز ۱ سانتی متری

مدت : پنج ثانیه در هر جلسه

کارت های جدید : در هر گروه یک کارت در روز اضافه می شود.

کارت های قدیمی : دو کارت(از کمترین اعداد)در روز کنار گذاشته می شوند.

طول عمر هر کارت : سه بار به مدت پنج روز
کودکانی که از قبل شمارش ۱تا۱۰ یا بیشتر را یاد گرفته اند ممکن است ابتدا سعی کنند تا تعداد هر کارت را بشمارند. آگاه باشید که شمارش نقطه ها باعث سردرگمی کودک می شود. شما می توانید با سرعتی که کارت ها را نشان می دهید جلوی شمارش آنها را بگیرید. زمانی که بفهمد کارت ها با چه سرعتی نشان داده می شوند، تفاوت آن را با بازی شمارشی که قبلاً انجام می داده متوجه خواهد شد و تشخیص تعداد نقطه‌ای که می بیند را یاد می گیرد. به همین دلیل اگر کودکتان شمارش تعداد را یاد نگرفته به او چیزی نگویید تا زمانی که مرحله اول را با عدد۵ به اتمام برساند.
ریاضیات دومن (مرحله ششم:برنامه روزانه)
مجدداً یادآوری می کنیم که هرگز کودک را خسته نکنید. اگر کودک کسل شود به احتمال قوی بخاطر اینست که شما خیلی آهسته پیش می روید. بهتر است با سرعت بیشتری یاد بگیرد و گاهی شما را برای انجام بازی ترغیب کند. چنان چه کودک خوب پیش می رود به طور متوسط روزانه دو کارت جدید را اضافه کنید. این حداقل تعداد کارت جدیدی است که می توانید روزانه اضافه کنید. گاهی اوقات احساس می کنید که به کارت های بیشتری نیاز دارد در این صورت روزانه سه کارت قدیمی را کنار بگذارید و سه یا حتی چهار کارت جدید را اضافه کنید. از این زمان به بعد والدین و کودک هر دو بازی ریاضی را با لذت انجام می دهند. فراموش نکنید که شما علاقه یادگیری را در کودکتان ایجاد می کنید که در طول زندگیش بیشتر هم می شود مگر اینکه روش تان غلط باشد.

بازی را با شور و شوق انجام دهید. بیشتر ازسه دقیقه برای آموزش او وقت نمی گذارید و این یکی از مهمترین کشفیاتی است که در طول زندگیش انجام می دهد در واقع، اگر این دانش را با خوشحالی و اشتیاق به عنوان هدیه ای ناب و بدون هیچ درخواستی از کودک به او عرضه کنید، کودک می آموزد بزرگسالان اندک شماری آن را در طول تاریخ یاد گرفته اند. او قادر است تا چیزی که شما فقط می بینید را درک کند. حتی می تواند ۳۹ نقطه را از ۳۸ نقطه یا ۹۱ نقطه را از ۹۲ نقطه تشخیص دهد.

او اکنون مقدار واقعی و نه صرفاً نمادها و اصول پایه که برای درک ریاضی لازم است را می شناسد وفقط فرمول ها و تشریفات از قبیل «۶ را زمین می گذارم و ۹ را بر می دارم»را حفظ نمی کند. کودک با یک نگاه قادر است ۴۷ نقطه، ۴۷ سکه یا ۴۷ گوسفند را تشخیص دهد. چنانچه بر آزمودن کودک اصرار کنید، تواناییش را اتفاقی نشان می دهد. در هر صورت به وی اعتماد کرده و فرصت بیشتری به او بدهید.

کودک را با این باور که نمی تواند ریاضی را همانند یک بزرگسال انجام دهد منحرف نکنید. هیچ کدام از این بزرگترها نمی توانند انگلیسی را به سرعتی که یک کودک یاد می گیرد بیاموزند. کارت های نقطه را به همان روشی که اینجا توضیح دادیم تا عدد۱۰۰ ادامه دهید.

لازم نیست با کارت های نقطه ای فراتر از ۱۰۰ بروید اگر چه تعداد محدودی از والدین پر شور سال های سال این کار را کرده اند. بعد از عدد ۱۰۰ انگار با صفرها بازی می کنید. زمانی که کودکتان کارت های نقطه از یک تا صد را ببیند تصوری خوب از تعداد خواهد داشت.

در حقیقت، قبل از رسیدن به ۱۰۰ لازم است تا مرحله ی دوم مسیر ریاضی را به خوبی شروع کند، زمانی که ۱تا ۲۰ را با کارت های نقطه ای کامل کردید وقت آن است که مرحله دوم را شروع کنید.

منبع: “کتاب چگونه به کودک خود ریاضی بیاموزیم نوشته گلن دومن”

باتشکر از سایت کودک سالم