ریاضیات دومن(مرحله دوم: اصول آموزشی)

ریاضیات دومن(مرحله دوم: اصول آموزشی)

ریاضیات دومن(مرحله دوم: اصول آموزشی)

بهترین سن برای شروع یادگیری:
بعد از دو سالگی هر سال، تشخیص مقدار یا ارزش واقعی سخت تر می شود. چنان چه بخواهید در آموزش ریاضیات به کودک کمترین زمان و انرژی را صرف کنید، بهترین زمان شروع یک سالگی یا کمتر از آن است. حتی می توانید آموزش را از بدو تولد آغاز کنید. در ضمن، صحبت کردن با نوزاد از زمان تولد باعث رشد مسیر شنیداری او می شود. همچنین می توانید مسیر دیداری کودک را با آموزش زبان از طریق چشم پرورش دهید.
ریاضیات دومن(مرحله دوم: اصول آموزشی)
 دو نکته اساسی را در آموزش به کودک در نظر بگیرید:

۱- نگرش و رویکرد شما.

۲- اندازه و ترتیب ابزارهای آموزشی.

نگرش و رویکرد والدین:

در طول تاریخ نظریه ای اشتباه تر از این وجود نداشته که کودکان تمایلی به یادگیری ندارند. کودکان شدیداً علاقه دارند تا درباره ی هر چیزی اطلاعات کسب کنند. کودکان یادگیری را از زمان تولد یا قبل از آن به طور شهودی آغاز می کنند.

در زمان تولد، مراحل افکار، ذاتی و غیر قابل اجتناب هستند. برای کودکان در هر سنی، فکر کردن و یادگیری اجتناب ناپذیر است. کودک یک ساله معتقد است که یادگیری امری ضروری، ناگزیر و بزرگترین ماجراجویی در زندگی است. همچنین یادگیری امری جذاب، حیاتی، غیر قابل اجتناب و علاوه بر این، فوق العاده ترین و هیجان انگیزترین بازی در زندگی است. کودک نیز این را باور خواهد کرد مگر اینکه والدینش متقاعدش کنند که چنین چیزی درست نیست. مهمترین قانون این است که والدین و کودک هر دو با خوشحالی به یادگیری ریاضیات بپردازند.

یکسری ازمعلمین و روانشناسان می گویند نباید به کودکان کوچک آموزش داده شود تا مبادا با تحمیل یادگیری، دوران با ارزش کودکی را از آنها بگیریم. والدین نباید فراموش کنند که یادگیری هیجان انگیزترین بازی در طول زندگی است نه وظیفه ای اجباری که باید انجام شود.

یادگیری همانند یک پاداش است نه تنبیه.

یادگیری حق کودک است و غیر قابل انکار.

والدین باید به این امر واقف باشند و کاری نکنند که این رویکرد طبیعی در کودک از بین برود.

قانون مهمی که نباید فراموش کرد این است که:

چنان چه هنگام آموزش احساس کردید زمان خوبی را با کودکتان سپری نمی کنید آن را متوقف کنید. احتمالاً یک جای کارتان اشتباه است.

بهترین زمان آموزش:

این بازی باید زمانی که مادر و کودک هر دو خوشحال و در شرایط خوبی هستند انجام شود. چنانچه کودک عصبی، خسته و گرسنه است یا اگر مادر بداخلاق و ناخوش است زمان مناسبی برای اجرای برنامه ریاضی نیست.

در چنین شرایطی انجام ندادن بازی ریاضیات بهترین کار است. هر مادر و کودکی روزهایی که امور بر وقف مراد نیست را تجربه می کنند. مادر عاقل در چنین روزهایی برنامه ریاضی را کنار می گذارد و می داند که روزهای شاد زیادی در انتظار آنهاست و این خوشحالی را با انتخاب لحظه ها و فرصت های مناسب افزایش می دهد.
مناسب ترین زمان

مدت بازی باید کوتاه باشد. از سه بار در روز شروع کنید و هر بار فقط چند ثانیه طول بکشد. برای تشخیص اینکه هر بار چه موقع یادگیری به پایان برسد، والدین باید دوراندیشی خوبی داشته باشند.

همیشه قبل از اینکه کودک بخواهد بازی را متوقف کند شما آن را به پایان برسانید. والدین باید قبل از اینکه کودک به چیز دیگری فکر کند، بازی را متوقف کنند. چنانچه پدران و مادران به این امر توجه داشته باشند، این کودک است که بازی ریاضی را از والدین خود درخواست می کند و تمایل طبیعی کودک برای یادگیری به جای اینکه از بین برود پرورش می یابد.

منبع: “کتاب چگونه به کودک خود ریاضی بیاموزیم نوشته گلن دومن”

با تشکر از سایت کودک سالم