روش خواندن دومن(مرحله پنجم:برنامه روزانه)

روش خواندن دومن(مرحله پنجم:برنامه روزانه)

روش خواندن دومن(مرحله پنجم:برنامه روزانه)

طبیعتاً، اولین شادی و نشاط کودک در پرده برداری از معانی لغات است. برای کودک تقریباً مثل یک راز است که با بزرگترها در میان می‌گذارد، به طور آشکار کودک از این کار خیلی لذت می‌برد.

برنامه روزانه:
محتوای روزانه پنج مجموعه

بار اول یک مجموعه (پنج لغتی) یکبار نشان داده شود.

دفعات هر مجموعه سه بار در روز

شدت لغات قرمز ۸ سانتی متر

مدت پنج ثانیه

لغت جدید روزانه پنج عدد (یک عدد در هر مجموعه)

کنار گذاری لغت روزانه پنج عدد (از هر مجموعه یک عدد)

طول عمر هر لغت سه بار در پنج روز در کل پانزده بار.
روش خواندن دومن(مرحله پنجم:برنامه روزانه)
قانون مهم: قبل از اینکه کودک خواستار توقف بازی شود شما آن را متوقف کنید.

بطور خلاصه، روزانه ۲۵ لغت را که به ۵ مجموعهی ۵ لغتی تقسیم شده است را آموزش بدهید، کودکتان روزانه با ۵ لغت جدید در هر مجموعه آشنا می‌شود و هر روز ۵ لغت کنار گذاشته می‌شوند. از نشان دادن متوالی دو لغتی که با یک حرف شروع می‌شوند خودداری کنید. لغات توپ،تاپ وتوت با حرف ت شروع می‌شوند و از نظر ظاهری شبیه به هم هستند. کودکانی که از قبل حروف الفبا را یاد گرفته‌اند بیشتر دچار چنین اشتباهی می‌شوند تا کودکانی که حروف الفبا را نمی‌شناسند. دانستن حروف الفبا باعث سردرگمی کودک می‌شود. برای مثال، در آموزش لغت بازو شاید مادران مشکل یادآوری بازوی دوست قدیمی کودک و اظهار نظر دربارهی آن به جای خواندن لغت بازو را تجربه کرده باشند. مجدداً قانون مهم را یاد آوری می‌کنیم: کودک را خسته نکنید. چنانچه کودک خسته شود به احتمال زیاد سرعت آموزش کاهش می‌یابد. بهتر است کودک خیلی سریع یاد بگیرد و شما را به ادامه بازی ترغیب کند. اگر شما کارتان را خوب انجام دهید کودک روزانه بطور متوسط ۵ لغت جدید یاد می‌گیرد و ممکن است به طور متوسط ۱۰ لغت جدید را در یک روز یاد بگیرد. اگر شما به اندازه کافی باهوش و مشتاق باشید این یادگیری بیشتر هم می‌شود. زمانی که کودکتان لغت‌های اعضای بدن را یاد بگیرد، می‌توانید به مرحله دیگر خواندن بروید.

کودک در حال حاضر سخت‌ترین مراحل یادگیری را پشت سر می‌گذارد. اگر کودک تا اینجای کار موفق بوده باشد، دیگر نمی‌توانید وی را از خواندن باز دارید. از این زمان بعد، هم والدین و هم کودک باید بازی را با لذت و اشتیاق بیشتری دنبال کنند. به خاطر داشته باشید این شما هستید که عشق یادگیری را در فرزندتان ایجاد می‌کنید و باعث افزایش آن در طول زندگیش می‌شوید. بطور صحیح‌تر، شما درحال تقویت یک جنون در یادگیری هستید که نمی‌شود آن را نادیده گرفت و ممکن است به نتایج منفی در کودک تبدیل شود.

با شور و شوق با کودک بازی کنید. حالا آماده‌اید تا اسم اشیای موجود در محیط اطراف کودک که برای وی آشناست را اضافه کنید.

منبع: “کتاب چگونه به کودک خود خواندن بیاموزیم نوشته گلن دومن”

با تشکر از سایت کودک سالم