روش خواندن دومن(مرحله دوم:تهیه ابزار آموزشی)

روش خواندن دومن(مرحله دوم:تهیه ابزار آموزشی)

روش خواندن دومن(مرحله دوم:تهیه ابزار آموزشی)

ابزارهایی که در آموزش خواندن به کودکتان استفاده می‌شود بی نهایت ساده هستند. این ابزارها بر اساس سال‌ها تحقیقات گروه بزرگی از متخصصان مغز کودک که دربارهی چگونگی رشد و عملکرد مغز انسان مطالعه کرده‌اند، جمع آوری شده است. این ابزارها با تشخیص کامل این حقیقت طراحی شده‌اند که خواندن، عملکرد مغزی است. این ابزارها توانایی‌ها و محدودیت‌های دستگاه بصری کودک را شناسایی می‌کنند و برای تأمین کلیه نیازهایش از ناپختگی بصری تا پیچیدگی دیداری و از عملکرد مغزی تا یادگیری مغزی طراحی شده‌اند.

کلیه ابزارهای آموزشی باید به صورت عکس‌های چاپی سفید نسبتاً محکم ساخته شوند تا در برابر فشارهای وارده خراب نشوند شما به کارت‌های سفید در اندازه‌های ۲۱ ×۱۵ سانتی متر نیاز دارید. در صورت امکان می‌توانید آنها را با سایزی که خودتان سفارش می‌دهید خریداری کنید. با این کار از هدر رفتن وقتتان برای نوشتن لغات جلوگیری می‌کنید. خیلی ذهن‌تان را به اندازهی دقیق کارت‌ها درگیر نکنید، اما به این که در شهرتان چه اندازه‌ای از کارت‌ها موجود است توجه کنید و از معقول‌ترین آن استفاده کنید.شما همچنین به یک ماژیک بزرگ قرمز نیاز دارید. هر چقدر نوک و قطر ماژیک پهن‌تر باشد استفاده از آن بهتر خواهد بود.

هر لغت را روی یک کارت سفید بنویسید. خط کرسی حروف را ۶ سانتی متر بالاتر بنویسید. اگر کلمات را تایپ می‌کنید از فونت‌های خوانا مانند یکان یا نازنین استفاده کنید.

حروف باید پر رنگ و حداکثر قطرشان ۱ سانتی متر باشند. این سختگیری در اندازه‌ها به کودکتان کمک می‌کند تا لغت را بهتر ببینند. سعی کنید حروف واضح و تمیز نوشته شوند. از نسخه چاپی استفاده کنید.لغت را در وسط کارت قرار داده تا حاشیه‌ای مناسب و یکدست در اطراف لغت ایجاد شود. با این کار وقتی کارت را بر می‌دارید فضای کافی برای قراردادن انگشتان خواهید داشت.

گاهی اوقات مادران خیلی تجملی می‌شوند از شابلون برای ساختن کارت‌ها استفاده می‌کنند. هر چند با این روش کارت‌های خواندن خیلی زیبا می‌شوند، ولی وقت شما را هدر می‌دهند.
روش خواندن دومن(مرحله دوم:تهیه ابزار آموزشی)
مادران باید با دقت بیشتری زمان را تنظیم کنند. شما باید خیلی سریع کارت‌های خواندن را درست کنید چون به تعداد زیادی از آنها نیاز خواهید داشت. کامل بودن کارت‌ها از تمیز و خوانا بودنشان اهمیت بیشتری دارد.

پدران و مادران درست کردن کارت‌ها را بین یکدیگر تقسیم می‌کنند، بنابراین سعی کنید دربارهی چگونگی چاپ کارت‌ها ثابت قدم باشید. کودکتان برای ثابت قدم و قابل اعتماد بودن به اطلاعات بصری نیاز دارد. این کار خیلی به کودک کمک می‌کند.

لغات را سمت چپ بالای پشت کارت و به اندازه‌ای که دیدن و خواندنش برایتان راحت است بنویسید. زمان آموزش از خودکار یا مداد استفاده کنید. در غیر این صورت مجبورید قبل از نشان دادن کارت به جلوی آن نگاهی بیاندازید.

این باعث حواس پرتی می‌شود و سرعت را درنشان دادن لغات کاهش می‌دهد. لغات در اندازه بزرگ و به رنگ قرمز شروع و به تدریج به اندازه متوسط و به رنگ سیاه تغییر می‌کند. در ابتدا لغات بزرگ هستند زیرا مسیر بصری نابالغ، نمی تواند لغات چاپی کوچک را تشخیص دهد و در واقع با زیاد دیدن رشد می کند. اندازه حروف باید با رشد مسیر بینایی کاهش یابد. استفاده از لغات بزرگ در ابتدا، به این دلیل است که به راحتی دیده شوند.

حروف به رنگ قرمز هستند زیرا رنگ قرمز توجه نوزاد را جذب می‌کند. شاید فکر کنید خرید مجموعهی آماده آن راحت‌تر باشد. اطلاعات مربوط به خرید مجموعه ابزارهای آموزشی این کتاب را ازانتشارات فرا رسانه برگ بخواهید.

زمانی که آموزش خواندن به کودکتان را شروع می‌کنید، متوجه می‌شوید کودکتان لغات جدید را خیلی سریع فرا می‌گیرد.

این که چندبار این نکته را به والدین تأکید کنیم اهمیتی ندارد، آنها همیشه از سرعت یادگیری کودکانشان متحیر می‌شوند. سال‌ها پیش دریافتیم که بهتر است زودتر دست به کار شویم. به همین دلیل، قبل از شروع آموزش حداقل ۲۰۰ لغت را آماده کنید. بنابراین یک مجموعه کافی از ابزارهای جدید در دست دارید که آماده استفاده هستند. اگر چنین کاری را انجام ندهید، خودتان را دست خالی می‌یابید. وسوسه می‌شوید تا لغات قدیمی را بارها و بارها تکرار کنید. چنانچه مادران تسلیم چنین وسوسه‌ای شوند برنامه خواندنشان با مشکل مواجه می‌شود. اشتباهی که کودک آن را تحمل نخواهد کرد این است که یک لغت را بارها و بارها به او نشان دهید. بخاطر داشته باشید بزرگترین خطا خسته کردن نوزاد است. در تهیه لغات همیشه جلوتر باشید و چنانچه به هر دلیلی نتوانستید در تهیهی لغات جدید پیشی بگیرید، این شکاف را با نشان دادن لغات قدیمی پر نکنید.

برنامه را برای یک روز یا یک هفته متوقف کنید تا لغات جدید آماده شوند پس از همان جا که برنامه را متوقف کرده بودید شروع کنید. تهیه لغات می‌تواند هیجان انگیز باشد. اگر لغات ماه آینده را آماده می‌کنید جالب است و اگر لغات فردا صبح را تهیه می‌کنید دیگرجالب نخواهد بود.

منبع: “کتاب چگونه به کودک خود خواندن بیاموزیم نوشته گلن دومن”

باتشکر از سایت کودک سالم

نظرات (2)

محبوبه محمدی

خب باید از کجا تهیه کنیم ابزار آموزشی رو یا همون فلش کارتها رو

    نی نی سیتی

    داخل سایت فلش کارت و … موجود هست